Zdrowie na wczasach 2010-05-25
Najczęstszymi wakacyjnymi dolegliwościami są oparzenia słoneczne, zatrucia pokarmowe, choroba lokomocyjna i różnego rodzaju otarcia powstałe podczas pieszych wędrówek.Trzeba uwzględnić mogące wystąpić zagrożenia w miejscu naszego odpoczynku i odpowiednio wyposażyć apteczkę podróżną.
Warto też znać zasady pierwszej pomocy w nagłych przypadkach, które mogą wystąpić w miejscu naszego wypoczynku.
Podstawową rzeczą mającą wpływ na nasze bezpieczeństwo w podróży jest zawartość naszej apteczki. Skład apteczki uzależniamy od miejsca gdzie spędzamy wakacje, zagrożeń których możemy się spodziewać w miejscu docelowym naszego wypoczynku, jakości usług medycznych, naszego stanu zdrowia, oraz tego czy podróżujemy z dziećmi.
Bardzo istotną sprawą jest zadbanie o właściwe zabezpieczenie apteczki przed uszkodzeniami mechanicznymi, wilgocią wysokimi temperaturami.
Niezależnie od tego jak dobrze wyposażona jest nasza apteczka pamiętajmy jednak że w każdym poważniejszym przypadku potrzebna jest specjalistyczna pomoc medyczna. Często zdarza się tak że leczenie poważniejszych schorzeń na własną rękę przynosi odwrotny skutek do zamierzonego.
Niezależnie od charakteru wyjazdu zawsze pamiętaj o:
1) Jeśli chorujesz na chorobę przewlekłą, przed wyjazdem skonsultuj się z lekarzem. To żaden wstyd spytać, czy na pewno możesz jechać np. w góry. Nie zapomnij zabrać wszystkich leków, które zażywasz.
2) Jeśli tylko pogoda na to pozwala, przebywaj na świeżym powietrzu. Tam gdzie, powietrze rzeczywiście jest czyste, oddychaj najgłębiej.
3) Nie spędzaj urlopu leżąc lub siedząc. Spaceruj, zwiedzaj, ruszaj się jak najwięcej. Dzięki temu poprawi się praca Twojego serca, znormalizuje ciśnienie tętnicze krwi, poprawi wydolność płuc oraz wzmocnią się mięśnie i kręgosłup.
4) Korzystaj z kąpieli. Chłodne poprawiają krążenie i hartują oraz działają odprężająco.
5) Nad morzem, rzeką, jeziorem jedz ryby i owoce morza. W górach jedz oscypki i pij owcze mleko. Po prostu próbuj wszystkiego, co regionalne i niedostępne dla Ciebie na co dzień, dzięki temu dostarczysz organizmowi mikroelementów, których może mu być brak.
6) Rozsądnie dawkuj promienie słoneczne! Jeśli tylko możesz nie unikaj słońca, ale też nie opalaj się zbyt długo. Dzięki słońcu organizm wytwarza witaminę D3, niezbędną dla przyswajania wapnia.
7) By nie odwodnić się, pij 2 litry wody mineralnej dziennie!
Ciesz się piękną pogodą, wolnym czasem, zażywaj wypoczynku to podstawa udanych wakacji.